Pierwszy mecz z Małgorzatą Glinką

Przez całe wakacje 2021 prawie 700 dzieci będzie aktywnie wypoczywać, bawić się i trenować z Glinka Academy. III Ogólnopolski Camp Siatkarski z Małgorzatą Glinką odbywa się w Wałczu, z kolei III Ogólnopolski Festiwal Piłki Siatkowej trwa już w Suchej Beskidzkiej. Małgorzata Glinka-Mogentale rozegrała właśnie pierwszy z nimi wspólny mecz w trakcie wakacji, a młodzi siatkarki i siatkarze z Glinka Academy nie kryli zachwytu.

– Jesteśmy w Suchej Beskidzkiej od soboty – mówi Marcin Dawidowski, trener Stowarzyszenia Przyjaciół Siatkówki Lębork. Trenujemy trzy razy dziennie, ale nie zapominamy także o tym, że to przecież wakacje. Byliśmy już w parku miniatur, parku linowym, weszliśmy na Babią Górę, wkrótce czekają nas kolejne atrakcje. W Suchej Beskidzkiej trenuje nasza cała grupa minisiatkówki, czyli dzieci od 8 do 11 lat oraz trenują młodziczki z roczników 2007-2008. Dzieci były bardzo zadowolone z przyjazdu Gosi, a na sam koniec możliwość zagrania wspólnego meczu z jej udziałem spowodowała ogromną radość, a także emocje, widać było że dzieciaki były przejęte.

W tej chwili kilkadziesiąt dzieci z Lęborka trenuje i korzysta atrakcji w Suchej Beskidzkiej, wystartował także obóz Wałczu dla trzystu młodych siatkarzy i siatkarek. – To najlepsze, co możemy zaoferować naszym młodym siatkarkom i siatkarzom, bo oprócz zajęć sportowych mamy okazję wspólnie się bawić  – mówi Małgorzata Glinka-Mogentale, dwukrotna mistrzyni Europy, która zagrała mecz z młodzieżą w Suchej Beskidzkiej, w przyszłym tygodniu będzie w Wałczu.

– Jest tutaj bardzo fajnie, ogólnie mamy dużo atrakcji – mówi Iga Jarczyńska, siatkarka SPS Lębork, jedna z uczestniczek wakacji w Suchej Beskidzkiej. – Jestem zadowolona, bo dobrze gramy i trenujemy. Dodatkowo atrakcją był przyjazd pani Małgorzaty, nie zawsze jest możliwość o coś zapytać czy popatrzeć jak gra. Cieszę się także z tego, że mamy możliwość trenować nie tylko w czasie roku szkolnego, lecz dzięki tym obozom także w wakacje.

Przypomnijmy, że Fundacja Małgorzaty Glinki, wraz z klubami siatkarskimi i samorządami lokalnymi na terenie całego kraju realizuje także projekt „Z pasją po zdrowie”, który wspierany jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W każdej z 16 miejscowości zrzeszonych w Glinka Academy odbywają się cykliczne zajęcia rekreacyjno-sportowe z elementami zajęć korekcyjnych. Łącznie projektem objętych zostanie ponad 1100 dzieci, w wieku 7-12 lat. 


– Mamy cztery turnusy w Suchej Beskidzkiej, w Wałczu mamy dwa zgrupowania po trzysta dzieciaków, szykuje się spore wyzwanie logistyczne, lecz na pewno damy radę i wszystko będzie zapięte na ostatni guzik – mówi Małgorzata Glinka-Mogentale, dwukrotna mistrzyni Europy. – Cieszę się, że mamy tak dużo dzieciaków w Glinka Academy, bo to pokazuje że siatkówki je przyciąga, mimo że w domach czekają choćby komputery. Bardzo dziękuję Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za wsparcie naszej pracy, która tak naprawdę polega na zachęcaniu do ruchu, rekreacji i zdrowego stylu życia, poprzez granie w siatkówkę i wspólną integrację. Uwielbiam przyjeżdżać na te obozy, bo mam okazję porozmawiać z młodzieżą na różne tematy, czasem w ogóle nie związane ze sportem. Choć na chwilę wracam wtedy do moich dziecięcych lat, a to że nasze siatkarki i siatkarze się ruszają, sprawia mi wielką radość. Wzięłam udział z nimi w trening i musze przyznać, że wcale nie było łatwo, a wspólna gra była zwieńczeniem tego cudownego dnia.

Fundacja przeprowadza Akcję Letnią dla ponad 700 dzieci – w Wałczu (dwa turnusy) oraz w Suchej Beskidzkiej. Zorganizuje także specjalną konferencję szkoleniową dla trenerów – wszystko dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ostatni obóz zakończy się 25 sierpnia, czyli już w ostatnich dniach przed startem nowego roku szkolnego i kolejnego z turniejów „O Puchar Małgorzaty Glinki”.