Tarnów zagrał z Gosią Glinką

Świetna atmosfera, zacięta rywalizacja sportowa i spotkanie z podwójną mistrzynią Europy – tak wyglądał kolejny turniej z cyklu „O Puchar Małgorzaty Glinki”, który tym razem rozgrywany był w Tarnowie.

Ponad 150 dziewczynek z roczników 2009 i młodszych walczyło w sobotę w kategorii dwójek, w niedzielę grać będą trójki. Dla wielu młodych siatkarek, poza samą grą, pojawiła się doskonała okazja do porozmawiania czy zrobienia sobie selfie z dwukrotną mistrzynią Europy. W Tarnowie łącznie zagra ponad 50 zespołów z klubów szkolących młode siatkarki z całej Polski.

– Jestem szczęśliwa, że wróciliśmy do normalnego funkcjonowania – podkreśla Małgorzata Glinka-Mogentale, która dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz władz samorządowych i partnerów Akademii, w 2021 roku przeprowadzi łącznie szesnaście ogólnopolskich turniejów. – Widać, że dzieciaki mają w tej chwili jeszcze większą ochotę do gry i do zabawy. Dzisiaj mamy na turnieju ponad osiemdziesiąt młodych siatkarek, wszyscy są bardzo zaangażowani – trenerzy, opiekunowie – widzę, że robią to z wielką ochotą, to dla mnie najważniejsze. Myślę, że uda nam się wykonać w tym roku wszystko co planowaliśmy, choć od początku 2021 wiele turniejów było przesuwanych ze względu na koronawirusa. W te wakacje mamy ponad 900 dzieciaków na obozach sportowych, a w planach w sumie 16 turniejów. Bardzo dobrze funkcjonuje też gimnastyka korekcyjna, a liczę że w październiku przeprowadzimy szkolenie dla trenerów z klubów naszej Akademii – dodaje dwukrotna mistrzyni Europy.

W czerwcu odbył się już turniej w Wieliczce, po Tarnowie zaplanowany jest jeszcze jeden w tym miesiącu – w Lęborku.

– Tarnów gości ponad 150 młodych siatkarek – mówi Urszula Świerczek, prezes klubu UKS „Jedynka” Tarnów – gospodarza zawodów. – Najważniejsze jest to, że młodzież może się sprawdzić z rówieśnikami, okres pandemii to był czas tylko treningów. Widać, że dzieciaki są głodne ruchu, każdy mecz to dla nich uśmiech na twarzy, czasem łzy. W Glinka Academy jesteśmy od jej powstania, od czterech lat. Ułożyło nam się dzięki temu szkolenie dzieciaków w minisiatkówce, mamy w tej chwili zawodniczki w kadrze województwa młodziczek czy kadetek. Fantastyczny program, mamy dzięki niemu także dostęp do materiałów dla trenerów czy konferencji szkoleniowych, to wszystko razem przekłada się na wyniki sportowe – dodaje.

Glinka Academy w 2021 roku zaplanowała łącznie szesnaście turniejów, w których pokazać swe umiejętności mogą dzieci i młodzież z całej Polski. Do końca 2021 roku odbyć ma się jeszcze 7 turniejów, m.in. w Lęborku, Turku, Starogardzie Gdańskim, Wałczu czy Tomaszowie Mazowieckim (łącznie w naszych turniejach udział weźmie prawie 3000 dzieci).

Przypomnijmy, że Fundacja Małgorzaty Glinki, wraz z klubami siatkarskimi i samorządami lokalnymi na terenie całego kraju realizuje projekt „Z pasją po zdrowie”, który wspierany jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach otrzymanego wsparcia, w każdej z 16 miejscowości zrzeszonych w Glinka Academy, odbywają się cykliczne zajęcia rekreacyjno-sportowe,a z elementami zajęć korekcyjnych. Łącznie projektem objętych zostanie ponad 1100 dzieci, w wieku 7-12 lat. 


Fundacja przeprowadzi również Akcję Letnią dla ponad 700 dzieci – w Wałczu (dwa turnusy) oraz w Suchej Beskidzkiej. Zorganizuje także specjalną konferencję szkoleniową dla trenerów – wszystko dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.