Trzy turnieje o Puchar Małgorzaty Glinki

Jeden dzień i aż trzy turnieje dla młodych adeptów siatkówki o Puchar Małgorzaty Glinki! Dzieci w trzech województwach będą miały okazję w sobotę rywalizować o trofea ufundowane przez najlepszą zawodniczkę w historii polskiej siatkówki.

Turnieje minisiatkówki odbędą się w Lęborku na Pomorzu, Krzywinie w Zachodniopomorskiem i Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim. W Lęborku rywalizować będą dziewczęta i chłopcy w zespołach dwuosobowych, w Krzywinie w trzyosobowych, a w Tomaszowie Mazowieckim grać będą chłopcy w drużynach złożonych z czterech zawodników.

– W tegorocznej edycji odbędzie się dwanaście turniejów. Nasz projekt realizujemy już po raz trzeci, a naszym celem jest oczywiście krzewienie idei fair play wśród dzieci, ale również promocja siatkówki wśród dzieciaków i wyszukiwanie talentów – mówi Małgorzata Glinka.

Dwukrotna mistrzyni Europy pojawi się na turnieju w Lęborku. – Ze względu na pandemię koronawirusa turniej został skrócony do jednego dnia i jest tez mniej drużyn, niż w zeszłym roku. Ale w Lęborku panuje zawsze fantastyczna atmosfera – mówi Marcin Dawidowski, trener ze Stowarzyszenia Przyjaciół Siatkówki w Lęborku, organizator turnieju. Wszystkie dzieci, które będą brały udział w turnieju, otrzymają koszulkę Fundacji Małgorzaty Glinki, a dla sześciu najlepszych zespołów przygotowano puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

W turnieju w Lęborku zagra osiemnaście dwuosobowych zespołów dziewcząt i osiemnaście drużyn chłopców. – Dzieci będą podzielone na trzy grupy po sześć zespołów i grać będą systemem każdy z każdym, więc meczów będzie bez liku. Dla części uczestników będzie to już kolejny turniej i kolejna możliwość spotkania z najwybitniejszych polską siatkarką, a dla niektórych młodych adeptów siatkówki będzie to pierwsza taka okazja – dodaje Dawidowski. W turnieju będą mogły brać udział uczniowie klas czwartych szkół podstawowych i młodsi.

– Jestem dumna z tego, że nasze turnieje cieszą się dużym zainteresowaniem dzieciaków. W Lęborku zobaczymy nie tylko drużyny z klubów z województwa pomorskiego, ale również m.in. z zachodniopomorskiego – dodaje Glinka.

W sumie do końca roku odbędzie się dwanaście turniejów minisiatkówki o Puchar Małgorzaty Glinki. Uczniowie już rywalizowali w dwóch turniejach w Tarnowie, a przed nimi w najbliższą sobotę rywalizacja w Lęborku, Krzywiniu i Tomaszowie Mazowieckim, a następnie w Wałczu (7 listopada), Szczecinie (21 i 22 listopada), Turku (5 grudnia), Wieliczce (6 grudnia) i Starogardzie Gdańskim (12 i 13 grudnia).

– Przez pandemię musieliśmy znacząco zredukować liczbę dzieci, które wezmą udział w turniejach. Początkowo zakładaliśmy, iż weźmie w nich udział ponad trzy tysiące dzieci, a teraz liczymy na udział około tysiąca ośmiuset adeptów siatkówki – mówi znakomita siatkarka.

Organizację turniejów o Puchar Małgorzaty Glinki wspiera Ministerstwo Sportu.