O tym, że niełatwo jest wyłowić siatkarskie „perełki” w Glinka Academy, polskiej żeńskiej siatkówce i szansach siatkarzy na rozpoczętych właśnie mistrzostwach świata we Włoszech i Bułgarii Małgorzata Glinka-Mogentale rozmawia z dziennikarką Przeglądu Sportowego Katarzyną Paw.

Polska żeńska siatkówka wraca na właściwe tory. Życzę naszym siatkarkom, żeby zawsze wygrywały z pierwszym składem Brazylijek. Ich gra cieszy oko, ale najbardziej boli mnie to, że nie pojawiają się na najważniejszych imprezach. Teraz trzymam bardzo mocno kciuki za chłopaków. Niezależnie od wyniku, który osiągną, kocham ich za to, co robią – nie ukrywa dwukrotna mistrzyni Europy, Małgorzata Glinka-Mogentale.

Wraz z Glinka Academy dba pani o poszukiwanie i rozwój młodych talentów. I to nie tylko jeśli chodzi o siatkówkę.

Małgorzata Glinka: Zajmujemy się dziećmi w przedziale wiekowym od 7 do 13 lat. Swoim zasięgiem objęliśmy 16 klubów w całej Polsce. Mamy około 1200 podopiecznych. Głównym celem mojej fundacji jest zaszczepienie w dzieciach miłości do sportu. Nie jest ważne, czy będzie to siatkówka, lekkoatletyka, czy koszykówka. Żyjemy w czasach, w których dzieci trzeba mobilizować do pracy i rozwijania pasji. Nie chodzi o to, żeby były profesjonalistami, tylko żeby świadomość, jak ważny jest ruch, pozostała w nich do końca życia. W tym celu organizujemy turnieje minisiatkówki, zajęcia korekcyjne, wakacje, pikniki i konferencje doszkalające dla trenerów. Działamy kompleksowo, tworząc jak najlepsze warunki do rozwoju, a wspiera nas w tym Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Wiele młodych talentów udało się już Pani wyłowić?

Małgorzata Glinka: Na tym etapie trudno tego dokonać. Moja fundacja działa dopiero drugi rok. To zdecydowanie za krótko, żeby mówić o wyławianiu talentów. Takie zdarzają się raz na 20 lat, ale liczę na to, że znajdę tę perełkę (śmiech). Chodzi nam przede wszystkim o zachęcenie dzieci do sportu . Jeśli się uda, uznam to za mój największy sukces.

Cały wywiad na stronie Przeglądu Sportowego:

https://www.przegladsportowy.pl/siatkowka/mistrzostwa-swiata-w-siatkowce-mezczyzn-2018/reprezentacja-polski/malgorzata-glinka-o-polskich-reprezentacjach-siatkarek-i-siatkarzy/elplpqt

 

Komentarze